Historia

Jesteśmy bardzo wdzięczni wdzięczni za zgodę klubu h.h. franklina z Nowego Jorku www.franklincar.org, że możemy użyć historycznych informacji i zdjęć poniżej.

H. H. FRANKLIN – PIERWSZY 100 LAT

wyjątkowej jakości tradycji, eleganckiej prostoty i postępu technologicznego

„H.H. Firma Franklin Manufacturing Co. „rozpoczęła działalność w 1893 roku w mieście Syracuse, stan Nowy Jork, USA. Fabryki zostały stworzone przez Herberta H. Franklina i Herberta G. Underwooda (wynalazca), do produkcji odlewów ciśnieniowych.
Pan Franklin wynalazł pojęcie odlewania ciśnieniowego.

W 1898 John Wilkinson buduje prototyp czterocylindrowego silnika zaprojektowanego jako pierwszy w długiej linii doskonałych silników chłodzonych powietrzem.

W 1901 roku H. H. Franklin i J. Wilkinson nawiązują współpracę w zakresie projektowania i budowy samochodu Wilkinson.

W 1902 roku sprzedano pierwszy samochód produkcyjny Franklin „Runabout”. Miał on czterocylindrowy silnik tłokowy z górnym zaworem, zamontowany poprzecznie, z przodu, z pierwszym gaźnikiem i pierwszym kontrolowanym przepustnicą. Przesunięcie do przodu spowodowało ochłodzenie przepływu powietrza, ta sama procedura chłodzenia nadal jest stosowana w naszych czasach w samolotach.

Pierwszy samochód Franklin sprzedany w 1902 roku.

W 1902 r. Wilkinson wydał drukiem swoje dzieło o „naukowej wadze lekkiej”, które dało w efekcie po prostu elastyczną konstrukcję, jakość i postępowe, świetne pomysły, takie jak lekka konstrukcja z niską wagą nieresorowanej części i bezpośrednie chłodzenie silnika, co doprowadziło do wielu przyszłych sukcesy w zawodach szybkości i niezawodności. Szerokie zastosowanie drewna i aluminium nadaje samochodom Franklin lekkości i wytrzymałości.

W 1904 r. Mały roadster Franklina w ciągu 32 dni, 23 godzin i 20 minut przebija transkontynentalny rekord z San Francisco do Nowego Jorku, stary miał 61 dni.

Model roadster „E” z 1904 r.

W 1905 roku wyprodukowano pierwszy samochód z 6-cylindrowym silnikiem w Ameryce. Był ustawiony silnik Franklina. Chłodzona powietrzem górna konstrukcja zaworu – to dwie cechy, które Franklin wprowadził na rynek z wielkim sukcesem w czterocylindrowym silniku, kilka lat wcześniej. Chłodzenie za pomocą powietrza wyeliminowało potrzeby 177 skomplikowanych części układu chłodzenia wodą.

W 1906 r. 6-cylindrowy Franklin dzieli pół-stary rekord z wybrzeża na wybrzeże, pokonując drogę w 15 dni. W tym samym roku automatyczne smarowanie wynalezione przez inżynierów Franklina rozwiązało problem „prawidłowego poziomu oleju do właściwego punktu, we właściwym czasie”.
Napęd przez sprężyny został wprowadzony przez Franklin jako ważny element w elastycznej konstrukcji. Szczeliny rozruchu i zatrzymania były amortyzowane przez przykładanie siły napędowej przez tylne sprężyny.

W 1907 r. Franklin jako pierwszy wdrożył automatyczny rozruch silnika w celu zapewnienia maksymalnej wydajności silnika.

Również w tym roku statystyki pokazały, że H.H. Franklin Co. używa największej ilości aluminium do produkcji samochodów, ciężarówek i odlewów ciśnieniowych.

W 1908 roku wprowadzono półsferyczne komory spalania w cylindrach, był to kolejny „nowy pomysł”.

W 1911 r. Wynalazł odchyloną pokrywę silnika o dobrym kształcie przepływu powietrza, dobrze nadającą się do bezpośredniego chłodzenia powietrzem, w 1912 r. System do wstępnej cyrkulacji oleju – Franklin zastosował go jako pierwszy.

Rok 1912 – szybki samochód Franklina z 1911 r. Bije światowy rekord wyczerpania paliwa – 83,5 mpg (35,5 km / l). Również w tym roku Franklin staje się pionierem w zamkniętym ciele (typ sedan).
Ogrzewanie powietrza z oparów, które zaimplementował jako pierwszy.

Speed ​​Car, model „M” z 1911 r., Który ustanawia rekord wyczerpania paliwa. W 1914 r. W krajowym wyczerpaniu ekonomicznym test paliwa 94 samochody ze standardowej produkcji Franklina miały średnie zużycie paliwa 32,8 mpg (13,9 km / l).

Następnie w 1917 r. Test narodowy z 179 samochodami ze standardowej produkcji Franklin, dał nowy rekord 40,3 mpg (17,1 km / l). Produkcją wojenną firmy jest także 1-cylindrowy silnik generatora i części do silników lotniczych do Hispano-Suiza i Rolls Royce.

W 1921 roku zmodyfikowano pokrywę silnika, która wyglądała jak kaloryfery w innych samochodach. Celem była modernizacja, ale także lepsza sprzedaż. W 1925 roku, po kilku próbach poprawy sprzedaży, główna część nadwozia została zmieniona, grzejnik został ponownie przeprojektowany, wyglądał bardzo konwencjonalnie i klasycznie.

Chłodzony powietrzem silnika Franklin do samochodu Airman Limited, w tym wiele poprawek w kwestii mocy i wydajności.

W 1928 roku, po dalszych zmianach wydajności chłodzenia, Cannon Ball Baker przejechał Airman Limited 14,2 mili (22,85 km) w górę słynnej górskiej drogi Lookout Mountain w Tennessee i wrócił w niesamowitym czasie 20 minut i 52 sekund, pokonując nową płytę w górę iw dół ze średnią prędkością 40,8 mil na godzinę (65 km / h). Franklin pokonał ten dystans ze średnią prędkością lepiej około 4,6 mili na godzinę (7,4 km / h).

W 1929 roku moc i przyrost wydajności umożliwiły Franklinowi z rąk Cannon Ball Baker stworzenie nowego rekordu wybrzeża na wybrzeżu wynoszącego 69 godzin.

Samochód z podwoziem Franklins z 1929 r.
W 1930 roku nowy model silnika zapewnia największy wskaźnik mocy na 1 sześcienną pojemność w Ameryce, po Deusenberg. Nowy silnik leci również w dwupłatowym Waco.

Pirate Phaeton z 1930 roku.

W 1932 roku wprowadzono duży V-12 (150 KM, 398cid) – ponownie bezpośrednio chłodzony powietrzem. Wprowadzono również Franklin Olympic, łącząc sześciocylindrowy silnik o mocy 100 KM z Reo Flying Cloud. Przy 3500 funtach jest to samochód mięśniowy tego dnia.

Coupe ze składanym dachem z 1932 roku.

W 1933 roku Carl Doman i Ed Marks, byli inżynierowie firmy Franklin, rozpoczynają produkcję Doman-Marks Engine Co. Produkują kolejny krok naprzód – wysokowydajne przemysłowe silniki „Domark” chłodzone powietrzem.

W 1934 r. Produkcja samochodów kończy się, gdy H.H. Franklin Co. zostaje zbankrutowana w Wielkim Kryzysie.

W 1937 roku Doman-Marks Engine Co. kupuje prawa do Franklin. Silniki Domark nazywają teraz Franklin, a nazwa zmieniła się na Aircooled Motors Corp.

Franklin znowu leci. Opracowano 4-cylindrowe, chłodzone powietrzem silniki samochodowe i lotnicze. Większość części jest wspólna dla obu typów silników. Są to jedne z pierwszych udanych silników przeciwstawnych – standard we wszystkich przyszłych lekkich samolotach. Oni pionierem wykorzystania niektórych urządzeń, które przemysł ostatecznie przyjmuje dziesięciolecia później. Pod koniec lat trzydziestych i na początku lat 40-tych Franklin został sklasyfikowany jako „wielka trójka”, obok producentów silników, obok firm Continental i Lycoming.

Pierwszy nowoczesny, przeciwstawny 6-cylindrowy silnik został zbudowany w 1940 roku i jest częścią drugiej generacji silników lotniczych Franklin. Dziś nazywałyby się one silnikami modułowymi.

Helikopter Sikorsky VS-300A z silnikiem latającym Franklina …

 

a dziś w muzeum

1940 4-cylindrowy silnik napędza Sikorsky VS-300A, pierwszy praktyczny śmigłowiec, a para szóstek napędza pierwsze Nothrop Flying Wing, N-1M.

W 1941 r. Franklin zaczął produkować 4 nowe silniki oparte na cylindrze (4,25 cala on na skoku tłoka 3,5 cala).
– 4-cylindrowy 4AC-199
– 6-cylindrowy 6AC-298
– 8-cylindrowy 8AC-398
– 12-cylindrowy 12AC-595
Amerykańskie siły powietrzne nadały znakowi 6AC-298 silnika 0-300. Silniki te zostały wyprodukowane do 1945 roku. Kolejne silniki Continental otrzymały ten sam znak militarny.

Interstate S-1 Cadet z silnikiem Franklins O-200.

W 1940 r. Zainicjował międzywęzłowy samolot jednopłatowy S-1 dla cywilnych programów szkoleniowych. Armia USA zamówiła 250 zmodyfikowanych S-1, oznaczonych jako L-6, które były wyposażone w silnik Franklin 0-200 o mocy 100KM. Zostały nastawione na komunikację i cel oglądania.

Kiedy Air Force of USA ogłosiły potrzebę posiadania sterowanego radiowo samolotu. Culver zaproponował zmodyfikowany model kadeta (samolot sportowy), który armia kupiła jako PQ-8. Następca był większy i szybszy PQ-14. Samoloty mogły być kontrolowane przez radio, a także przez pilota. Mieli 0-300 silników Franklina. Z tego rodzaju samolotu zbudowano 2000 samolotów.

Culver PQ-14 Cadet z silnikiem Franklins O-300-11 o mocy 150 KM.

1945 Dwa 8-cylindrowe doładowane, przeciwstawne Franklins napędzają Northrop N-9MB Flying Wing w historii. To jest poprzednik YB-49 i B-2 Stealth Bomber. Leci znowu, z Chino w Kalifornii.

Northrop N-9MB Flying Wing.

W 1945 r. Firma Air Cooled Motors została kupiona przez Republic Aircraft w zestawie silników budowlanych do swoich samolotów RC-3 Seabee
Od 1946 r. Buduje się tysiące silników w ciągu następnych lat, aby napędzać helikoptery i lekkie samoloty, w tym pierwszy certyfikowany śmigłowiec cywilny. Franklins napędza 3 z 4 śmigłowców zbudowanych w ciągu następnej dekady.

W 1947 r. Silnik Franklina jest wykorzystywany jako pomocniczy zespół napędowy w odrzutowym samolocie odrzutowym Northrop YB-49.

W 1948 r. Tucker Industries kupuje Franklin (Aircooled Motors, Inc.), aby uruchomić silnik chłodzony wodą do samochodów Tucker. Silnik helikoptera o mocy 178 KM jest wyposażony w kurtki wodne.

1951 Powstaje klub H.H. Franklin, który wspiera wszystkie przedwojenne auta chłodzone powietrzem i „Ducha Franklina”.

Od 1960 r. Wszystkie seriale 11 z 1925 r. I późniejsze Franklins, ale Igrzyska Olimpijskie są klasyfikowane jako Classics przez prestiżowy Classic Car Club of America.

W 1961 r. Zapłacił Tucker, a Franklin sprzedał na aukcji Aero Industries, aby nigdy nie odzyskać równowagi po wyczerpaniu kapitału.

Lata 70-te – sześciocylindrowy silnik Franklin o mocy 220 KM jest szeroko brany pod uwagę w przypadku silników od silnika do lekkich, jakie kiedykolwiek zbudowano.

1975 Ponowne bankructwo. Prawa i rysunki kupuje polski rząd, który rozpoczyna produkcję silników PZL-F dla bliźniaków i innych samolotów budowanych w Polsce.

1990 1946 Bellanca i 1947 Stinson latają z Londynu do Australii w wyczerpującym World Vintage Air Rally na samoloty zbudowane przed 1950 rokiem. Tylko te dwie z 25 w rajdzie mają silniki Franklina, a do ukończenia są tylko dwie z ośmiu.

Stinson Model 10A z silnikiem Franklin 4AC-199.

1992 Po raz kolejny silniki i części do samolotów będą dostępne – z Polski.

1992 Pierwsze oficjalne spotkanie entuzjastów silników samochodów i samolotów Franklin podczas 23. dorocznej HHFC Westrek w Hemet, w Kalifornii, na lotnisku.

1993 4 lipca – 100-lecie firmy H.H. Franklin Manufacturing Co.